пʼятниця, 28 грудня 2018 р.



Моїм думкам - давно тисячоліття!

28 грудня року, що минає, виповнилося б 80 років українському поету, журналісту,філологу, нашому земляку з с. Сакалівка Миргородського  району, який в кінці 60-их – на початку 70-их років минулого століття жив і працював у Нових Санжарах, МИХАЙЛУ БУЛАХУ. Поети не помирають – навіть тоді, коли їх немає серед нас.
Перша і єдина малесенька книжечка М. Булаха «Голубінь» засвідчила його талановитість і самобутність. Виходу за життя  поета другої книги завадила його надмірна як на той час любов до України та «націоналістична  лексика»: «мати, калина, хата, Україна». Михайла Булаха літературний критик та публіцист Феодосій Роговий відносить  до припізнілих шістдесятників. З 1972 року  багатьох їхніх колег за духом із різних місць України відправляють у брежнєвські концтабори. Почався черговий покос українського свідомого люду. Черговий раз виполювали українське поле, щоб вирвати здоровий український дух, аби малоросійство і хохляцтво якомога глибше закорінилося в свідомості українців, аби перетворити їх на мовчазних рабів соціалістичного табору.
За свої переконання Михайло зазнав гонінь, переслідувань, поневірянь, звільнень з роботи, матеріальних нестатків, моральних принижень. Та  на книжки він завжди знаходив гроші! Як свідома людина, Михайло Булах мріяв , що прийде час і в Україні буде піднято синьо-жовтий прапор!
Державна система зламала крила багатьом талановитим, неординарним особистостям, які не вписувалися в її схему національного рабства. М.Булах боронив свою свободу до кінця! Людина 20 віку, загублена з мільйонами співвітчизників.

Та його життя продовжує  Поезія.
Моїм думкам - давно тисячоліття!

пʼятниця, 14 грудня 2018 р.

Світ українських традицій

Наш український народ має багату і оригінальну культуру, надбану численними поколіннями. З давніх часів до нас ідуть життєва мудрість та настанови щодо способу життя. Вони закладені в українських звичаях, святах, обрядах, фольклорі.
Це — світовідчуття та світосприймання нашого народу. Українські традиції пояснюють та обґрунтовують взаємини між людьми, між людьми і природою, духовну цінність кожної окремої людини, і народу взагалі.
Рід наш прекрасний духовністю. Наші пращури відбирали найцінніші надбання, збагачуючи їх, і бережливо передавали з покоління до покоління. Українці вміли відчувати природу, черпати здоров’я, силу й красу з її лона; всі творчі сили людини були спрямовані на зміцнення сім’ї, свого роду. Отож не забудьмо свого прямого обов'язку і продовжимо справу наших предків.
В Новосанжарській школі  для учнів середніх та старших класів була організована і проведена година етнографії «ДЕНЬ СВЯТОГО НАУМА». Метою її було познайомити школярів з глибоким корінням цього дійсно народного свята, з обрядами, пов’язаними з цим днем, з тим, як колись навчалися діти, виховувати бажання вчитися, багато читати. Розповідь бібліотекаря Наталії Науменко супроводжувалася  мультимедійною презентацією про історію виникнення цього свята та про Просвітителя монаха Наума. До уваги слухачів була представлена  книжкова виставка «Світ українських традицій» , бібліограф Світлана Материнко зробила бібліографічний огляд літератури.
Світ українських традицій нескінченно багатий. Століттями складалася гармонійна система обрядів та вірувань, які на сучасному історичному етапі знову набувають популярності.








четвер, 13 грудня 2018 р.

У царині права

Україна крок за кроком наближається до членства в ЄС. Для цього ми повинні стати правовою державою.
10 грудня в Україні почався Всеукраїнський тиждень права. Відповідно до Указу Президента України від 08 грудня 2008 року №1149/2008 “Про Всеукраїнський тиждень права” Всеукраїнський тиждень права проводиться щороку в тиждень, який включає 10 грудня – День прав людини. Він відзначається в знак проголошення Генеральною Асамблеєю ООН у 1948 році Загальної декларації прав людини.
Метою проведення Всеукраїнського тижня права є ознайомлення користувачів, і школярів зокрема, із базовими знаннями про їхні права, уміння їх використовувати на практиці та, за потреби, захищати.
          В бібліотеці організована книжкова виставка «У царині права», користувачі мали можливість ознайомитися з літературою на правову тематику, наявною в бібліотеці.
          В Новосанжарській школі була організована і проведена лекція  начальника Новосанжарського бюро правової допомоги «Право на інформацію». Ми прагнемо через подібні заходи виховувати у дітей повагу до честі і гідності іншої людини, відповідальність за свої вчинки та вміння захищати свої персональні дані, свій особистий простір та свою особисту свободу.







"Просвіта":150 років на сторожі Української України


8 грудня 2018 року виповнилося 150 років з часу заснування української громадської організації культурно-освітянського спрямування - Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка

«Просвіта» і Дніпро – це те, без чого неможливо уявити Україну. Дніпро єднає два фізичні береги нашої країни, а «Просвіта» творить самосвідомість нашого народу».
Півтора століття тому своїми головними ідеями просвітяни оголошують єдність українського народу від Карпат до Кубані, його окремішність від народів польського та російського. А хіба це не актуально сьогодні?
Просвітяни розуміли, що, підносячи освітній рівень українців, вони творять велике майбутнє свого народу. Вони вчили українців читати і писати, сьогодні – це те ж саме, що оволодівати IT-грамотністю. Навчали українців планувати домашнє господарство. Нинішнім еквівалентом є сучасна урбаністика, сталий розвиток міста.
Місія «Просвіти» в 21 сторіччі вимагає від нас з Вами в першу чергу плекати рідну українську мову ще з більшим завзяттям та натхненням, бо проблема опанування, володіння, широкого вжитку української мови і культури стоїть так само жорстко як і 150 років тому.
12-го грудня, новосанжарські бібліотекарі та просвітяни побували на святкуванні 150-річниці Товариства «Просвіта», яке проходило в Полтаві в концертній залі на Європейській (Фрунзе) 49, колишнє приміщення трк "ЛТАВА", У програмі: цікавий, змістовий, без зайвого офіціозу виступ голови ПООТ «Просвіта» Миколи Кульчинського та розповідь про історію творення обласної "Просвіти" його заступника Олега Пустовіта та святковий концерт: виконання творів Тараса Шевченка народним артистомУкраїни Василем Голубом, українські народні піісні, пісні доби УНР,УПА у виконанні хору обласної філармонії "Полтава" та заслуженої артистки України Валентини Колесник, пісні у виконанні барда Юрія Трейгеля, а також декламація "Посланія ...." Т. Шевченка читцем В. Бурлакою.
Новосанжарські бібліотекарі та просвітяни активні в усіх соціокультурних проектах, що відбуваються у селищі і районі, несуть інформацію про боротьбу українців за свободу та дають людям розуміння причинно-наслідкових зв’язків минулого з сучасністю, доводять важливість єдиної державної мови – УКРАЇНСЬКОЇ – як головного нашого героя у  відстоюванні нашої само ідентифікації і незалежності Української Держави! Ми переможемо і на нашу землю прийде мир, але без прикметника «рускій»!

Тож стоїмо на сторожі утвердження української мови, історичної пам‘яті України, української культури і мистецтва та на захисті наших сакральних шедеврів !