пʼятниця, 28 грудня 2018 р.



Моїм думкам - давно тисячоліття!

28 грудня року, що минає, виповнилося б 80 років українському поету, журналісту,філологу, нашому земляку з с. Сакалівка Миргородського  району, який в кінці 60-их – на початку 70-их років минулого століття жив і працював у Нових Санжарах, МИХАЙЛУ БУЛАХУ. Поети не помирають – навіть тоді, коли їх немає серед нас.
Перша і єдина малесенька книжечка М. Булаха «Голубінь» засвідчила його талановитість і самобутність. Виходу за життя  поета другої книги завадила його надмірна як на той час любов до України та «націоналістична  лексика»: «мати, калина, хата, Україна». Михайла Булаха літературний критик та публіцист Феодосій Роговий відносить  до припізнілих шістдесятників. З 1972 року  багатьох їхніх колег за духом із різних місць України відправляють у брежнєвські концтабори. Почався черговий покос українського свідомого люду. Черговий раз виполювали українське поле, щоб вирвати здоровий український дух, аби малоросійство і хохляцтво якомога глибше закорінилося в свідомості українців, аби перетворити їх на мовчазних рабів соціалістичного табору.
За свої переконання Михайло зазнав гонінь, переслідувань, поневірянь, звільнень з роботи, матеріальних нестатків, моральних принижень. Та  на книжки він завжди знаходив гроші! Як свідома людина, Михайло Булах мріяв , що прийде час і в Україні буде піднято синьо-жовтий прапор!
Державна система зламала крила багатьом талановитим, неординарним особистостям, які не вписувалися в її схему національного рабства. М.Булах боронив свою свободу до кінця! Людина 20 віку, загублена з мільйонами співвітчизників.

Та його життя продовжує  Поезія.
Моїм думкам - давно тисячоліття!

пʼятниця, 14 грудня 2018 р.

Світ українських традицій

Наш український народ має багату і оригінальну культуру, надбану численними поколіннями. З давніх часів до нас ідуть життєва мудрість та настанови щодо способу життя. Вони закладені в українських звичаях, святах, обрядах, фольклорі.
Це — світовідчуття та світосприймання нашого народу. Українські традиції пояснюють та обґрунтовують взаємини між людьми, між людьми і природою, духовну цінність кожної окремої людини, і народу взагалі.
Рід наш прекрасний духовністю. Наші пращури відбирали найцінніші надбання, збагачуючи їх, і бережливо передавали з покоління до покоління. Українці вміли відчувати природу, черпати здоров’я, силу й красу з її лона; всі творчі сили людини були спрямовані на зміцнення сім’ї, свого роду. Отож не забудьмо свого прямого обов'язку і продовжимо справу наших предків.
В Новосанжарській школі  для учнів середніх та старших класів була організована і проведена година етнографії «ДЕНЬ СВЯТОГО НАУМА». Метою її було познайомити школярів з глибоким корінням цього дійсно народного свята, з обрядами, пов’язаними з цим днем, з тим, як колись навчалися діти, виховувати бажання вчитися, багато читати. Розповідь бібліотекаря Наталії Науменко супроводжувалася  мультимедійною презентацією про історію виникнення цього свята та про Просвітителя монаха Наума. До уваги слухачів була представлена  книжкова виставка «Світ українських традицій» , бібліограф Світлана Материнко зробила бібліографічний огляд літератури.
Світ українських традицій нескінченно багатий. Століттями складалася гармонійна система обрядів та вірувань, які на сучасному історичному етапі знову набувають популярності.








четвер, 13 грудня 2018 р.

У царині права

Україна крок за кроком наближається до членства в ЄС. Для цього ми повинні стати правовою державою.
10 грудня в Україні почався Всеукраїнський тиждень права. Відповідно до Указу Президента України від 08 грудня 2008 року №1149/2008 “Про Всеукраїнський тиждень права” Всеукраїнський тиждень права проводиться щороку в тиждень, який включає 10 грудня – День прав людини. Він відзначається в знак проголошення Генеральною Асамблеєю ООН у 1948 році Загальної декларації прав людини.
Метою проведення Всеукраїнського тижня права є ознайомлення користувачів, і школярів зокрема, із базовими знаннями про їхні права, уміння їх використовувати на практиці та, за потреби, захищати.
          В бібліотеці організована книжкова виставка «У царині права», користувачі мали можливість ознайомитися з літературою на правову тематику, наявною в бібліотеці.
          В Новосанжарській школі була організована і проведена лекція  начальника Новосанжарського бюро правової допомоги «Право на інформацію». Ми прагнемо через подібні заходи виховувати у дітей повагу до честі і гідності іншої людини, відповідальність за свої вчинки та вміння захищати свої персональні дані, свій особистий простір та свою особисту свободу.







"Просвіта":150 років на сторожі Української України


8 грудня 2018 року виповнилося 150 років з часу заснування української громадської організації культурно-освітянського спрямування - Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка

«Просвіта» і Дніпро – це те, без чого неможливо уявити Україну. Дніпро єднає два фізичні береги нашої країни, а «Просвіта» творить самосвідомість нашого народу».
Півтора століття тому своїми головними ідеями просвітяни оголошують єдність українського народу від Карпат до Кубані, його окремішність від народів польського та російського. А хіба це не актуально сьогодні?
Просвітяни розуміли, що, підносячи освітній рівень українців, вони творять велике майбутнє свого народу. Вони вчили українців читати і писати, сьогодні – це те ж саме, що оволодівати IT-грамотністю. Навчали українців планувати домашнє господарство. Нинішнім еквівалентом є сучасна урбаністика, сталий розвиток міста.
Місія «Просвіти» в 21 сторіччі вимагає від нас з Вами в першу чергу плекати рідну українську мову ще з більшим завзяттям та натхненням, бо проблема опанування, володіння, широкого вжитку української мови і культури стоїть так само жорстко як і 150 років тому.
12-го грудня, новосанжарські бібліотекарі та просвітяни побували на святкуванні 150-річниці Товариства «Просвіта», яке проходило в Полтаві в концертній залі на Європейській (Фрунзе) 49, колишнє приміщення трк "ЛТАВА", У програмі: цікавий, змістовий, без зайвого офіціозу виступ голови ПООТ «Просвіта» Миколи Кульчинського та розповідь про історію творення обласної "Просвіти" його заступника Олега Пустовіта та святковий концерт: виконання творів Тараса Шевченка народним артистомУкраїни Василем Голубом, українські народні піісні, пісні доби УНР,УПА у виконанні хору обласної філармонії "Полтава" та заслуженої артистки України Валентини Колесник, пісні у виконанні барда Юрія Трейгеля, а також декламація "Посланія ...." Т. Шевченка читцем В. Бурлакою.
Новосанжарські бібліотекарі та просвітяни активні в усіх соціокультурних проектах, що відбуваються у селищі і районі, несуть інформацію про боротьбу українців за свободу та дають людям розуміння причинно-наслідкових зв’язків минулого з сучасністю, доводять важливість єдиної державної мови – УКРАЇНСЬКОЇ – як головного нашого героя у  відстоюванні нашої само ідентифікації і незалежності Української Держави! Ми переможемо і на нашу землю прийде мир, але без прикметника «рускій»!

Тож стоїмо на сторожі утвердження української мови, історичної пам‘яті України, української культури і мистецтва та на захисті наших сакральних шедеврів !





вівторок, 27 листопада 2018 р.

НАС ОБ’ЄДНУЄ БІБЛІОТЕКА!


Кожна зустріч літклубівців неповторна. Молодь завжди непередбачувана у своїх вигадках, їх цікавить все нове,багато читають (ВСІ!), тому теми  для обговорення дуже різноманітні.
Цього разу нас було багато, але родзинкою нашої зустрічі став прихід  Віталія Чепіжного – санжарського автора, який дуже вдумливо і скрупульозно ставиться до написання своїх віршів,працює над їх вдосконаленням, шліфує кожен рядок, його вірші несуть глибоке ідейне чи  ліричне навантаження, мають яскраве емоційне забарвлення. У його віршах відчувається рука Майстра.
Літклубівцям подобається спілкуватися з Віталієм починаючи з тем садівництва і до сучасного історично-важливого стану у нашій країні, який у повному обсязі стосується кожного з нас,  хоча їхній молодіжний гарячий гонор не завжди сприймає його критику їхніх поетичних спроб. Цього разу мимоволі, не плануючи наперед , за розмовами дійшли згоди провести поетичний батл  на задану тему. Автором ідеї та тем був, звісно, Віталій.  Отож, наші  архіви поповнилися віршами на задані теми: «Сидять веселі хулігани…» та «Старий рояль в музичній школі…»  Було весело! У кожного було своє бачення  потрібності  старого роялю і свій погляд на веселих хуліганів. У цьому і весь смисл: зуміти свою думку втиснути в поетичні рамки, витримавши розмір та форму вірша. Зрозуміло, треба багато працювати, вчитися, але головним є те, що наші літклубівці виявилися бійцями, вони не роздумуючи кинулися у вир поетичної битви, і всі – переможці!
І Віталій, і всі ми отримали величезне задоволення від самого процесу творення, позитивні емоції від реакції на прочитане, загалом – драйв від того, що ми разом, і ми вміємо з користю і приємністю провести час.
Чекаємо на наступній зустрічі художника Стаса Вагнера. Нові люди, нові думки, нові погляди і знання – це завжди круто!






пʼятниця, 23 листопада 2018 р.

Голодомор - віхи історії


«Великий Голод був найбільшою катастрофою, яку Україна пережила — як щодо кількості жертв, так і щодо людських страждань».
                                                                                                                                                   МіленаРудницька

Бібліографічний огляд літератури
Згідно з Указом Президента України, з 2000 р. у четверту суботу листопада в нашій державі щорічно відзначається День пам’яті жертв Голодомору і політичних репресій.
 Поступово предметом поглибленого вивчення стає дедалі ширше коло питань, пов’язаних із причинами, мотивами, обставинами, механізмами і наслідками Голодомору.
  Особливо велику працю щодо розкриття історії голодомору 1932–1933 рр. в Україні проведено впродовж останніх років. Під керівництвом Українського інституту національної пам’яті у 2008 році створено Національну книгу пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні, яка складається із загальнонаціонального та 18 регіональних томів, підготовлених у областях України, що постраждали від Голодомору 1932–1933 років. У мартирологах зафіксовано понад 880 тис. імен людей, що померли в Україні під час цієї трагедії.



Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні. Полтавська область / упоряд.: О. А. Білоусько, Ю. М. Варченко, В. О. Мокляк [та ін.]. – Полтава : Оріяна, 2008. – 1200 с.

Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні. Вінницька область / авт.-упоряд.: В. П. Лациба, В. В. Вижга, П. М. Кравченко [та ін.]. – Вінниця : ДФК, 2008. – 1360 с.

Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні. Дніпропетровська область / Є. І. Бородін, В. М. Бекетова, С. С. Волинець [та ін.] ; відп. ред. С. І. Світленко. – Дніпропетровськ : АРТ-ПРЕС, 2008. – 1248 с.

Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні. Донецька область / О. Л. Третяк, С. Ф. Блєднов, В. М. Нікольский [та ін.]. – Донецьк : Регіон : СПД Блєднов, 2008. – 784 с.

Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні. Житомирська область / Л. А. Копійченко, В. А. Поплавська, Є. Р. Тіміряєв [та ін.] ; відп. за вип. В. М. Врублевський. – Житомир : Полісся, 2008. – 1116 с.

Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні. Запорізька область / редкол.: О. В.  Старух, М. О. Фролов, С. М. Тимченко [та ін.]. – Запоріжжя : Дике Поле, 2008. – 1080 с.

Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні. Київська область / упоряд. А. І. Гай ; відп. ред. Г. С. Гай. – Біла Церква : Культура : Буква, 2008. – 1376 с.

Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні. Кіровоградська область/ О. О. Бабенко, В. В. Білошапка, В. М. Колесніченко [та ін.]. – Кіровоград : Імекс-ЛТД, 2008. – 920 с.

Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні. Луганська область / В. В. Михайличенко, М. О. Борзенко, В. Л. Жигальцева. – Луганськ : Янтар, 2008. – 920 с.

Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні. Миколаївська область. – Миколаїв: Шамра, 2008 – 864 с.

Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні. Одеська область Ч. 1 / редкол.: М. Д. Сердюк, М. Л. Скорик, Л. Г. Білоусова [та ін.]. – Одеса : Астропринт, 2008. – 1008 с.

 Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні. Сумська область / упоряд. І. Г. Федоренко ; редкол.: О. Ф. Лаврик, О. В. Медуниця, В. А. Бобиренко [та ін.]. – Суми : Собор, 2008. – 920 с.

 Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні. Харківська область / редкол.: В. Я. Білоцерківський, Ю. С. Кириченко, О. В. Корнєв [та ін.]. – Х. : Фоліо, 2008. – 1024 с.

 Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні. Херсонська область / С. Г. Водотика, С. М. Александровська, В. О. Баранюк [та ін.]. – Херсон : Наддніпрянська правда, 2008. – 844 с.

 Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні. Хмельницька область: в 2 кн. Кн. 1 / редкол.: І. К. Гавчук, І. В. Гладуняк, П. Я. Слободянюк [та ін.] ; відп. ред. Г. Г. Осадча. – Хмельницький : Поліграфіст-2, 2008. – 752 с.

Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні. Хмельницька область: в 2 кн. Кн. 2 / редкол.: І. К. Гавчук, І. В. Гладуняк, П. Я. Слободянюк [та ін.] ; відп. ред. Г. Г. Осадча. – Хмельницький : Поліграфіст-2, 2008. – 1176 с.

 Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні Черкаська область : в 2 ч. Ч. 1 / редкол.: П. І. Гаман, А. Ю. Чабан, Е. А. Левицька [та ін.]. – Черкаси : Вид. Чабаненко Ю., 2008. – 1200 с.

 Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні Черкаська область : в 2 ч. Ч. 2 / редкол.: П. І. Гаман, А. Ю. Чабан, Е. А. Левицька [та ін.]. – Черкаси : Вид. Чабаненко Ю., 2008. – 1200 с.

 Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні Чернігівська область / редкол.: В. М. Хоменко, С. В. Бутко, В. Ф. Верстюк [та ін.]. – Чернігів : Деснянська правда, 2008. – 1060 с.

 Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні. Місто Київ / В. І. Марочко, В. К. Борисенко, О. М. Веселова [та ін.] ; відп. ред. В. І. Марочко. – К. : Фенікс, 2008. – 584 с.

Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні. Зведений том / І. Юхновський, В. Верстюк, В. Борисенко [та ін.]. – К. : Вид-во ім. О. Теліги, 2008. – 1000 с.


 Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні – унікальне за змістом, масштабами та соціальними наслідками видання. Підготовка томів здійснювалася за участю обласних державних адміністрацій, Держкомархіву, Міністерства освіти і науки, Національної академії наук України, обласних пошуково-видавничих наукових редакцій «Книга пам’яті України», десятків державних та громадських організацій, тисяч краєзнавців, архівних працівників, вчителів та учнів загальноосвітніх шкіл. Видання включає 18 регіональних та окремий зведений том. Кожен том складається із вступної статті, мартирологу, документів, свідчень очевидців, фотоматеріалів та хроніки Голодомору.
  На основі архівних джерел та свідчень очевидців розкриваються причини, масштаби та наслідки цієї трагічної події.
  Видання розраховане на науковців, викладачів вищих навчальних закладів, істориків, соціологів, краєзнавців, всіх тих, хто цікавиться історією України.

Великий голод в Україні 1932–1933 років: в 4 т. Т. 1. Свідчення очевидців для Комісії Конгресу США / Ін-т історії України НАНУ ; наук. ред. С.В.Кульчицький. – К. : Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2008. – 840 с.

 Перший том чотиритомного видання матеріалів Конгресово-президентської комісії США з питань вивчення Великого голоду в Україні 1932–1933 років містить свідчення очевидців-емігрантів з України, що були зібрані протягом 1983–1984 рр. і є доказом геноциду українського народу. Ключова акція уряду (конфіскація всіх продовольчих продуктів тривалого зберігання в українських селах у січні 1933 р.) була здійснена на основі усних вказівок. Тому свідчення є одним із найцінніших джерел з історії колективізації та Голодомору  в Україні 1932–1933 рр.
  Видання розраховане як для науковців, так і для широкого кола тих, хто цікавиться історичним минулим нашої держави.


Великий голод в Україні 1932–1933 років: в 4 т. Т. 2. Свідчення очевидців для Комісії Конгресу США / Ін-т історії України НАНУ ; наук. ред. С. В. Кульчицький. – К. : Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2008. – 816 с.
 Другий том чотиритомного видання матеріалів Конгресово-президентської комісії США з питань вивчення Великого голоду в Україні 1932–1933 років містить свідчення очевидців-емігрантів з України, що були зібрані протягом 1983–1984 рр. за спеціальною методикою oral history і є доказом геноциду українського народу. Видання вміщує продовження розповідей свідків цієї трагічної події в Україні.
  Видання розраховане як для науковців, так і для широкого кола тих, хто цікавиться історичним минулим нашої держави.

Великий голод в Україні 1932–1933 років : у 4 т. Т. 3. Свідчення очевидців для Комісії Конгресу США / Ін-т історії України НАНУ ; наук. ред. С. В. Кульчицький. – К. : Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2008. – 782 с.
Третій том чотиритомного видання матеріалів Конгресово-президентської комісії США з питань вивчення Великого голоду в Україні 1932–1933 років містить свідчення очевидців-емігрантів з України, що були зібрані протягом 1983–1984 рр. за спеціальною методикою oral history і є доказом геноциду українського народу. Видання вміщує продовження розповідей свідків цієї трагічної події в Україні.
  Видання розраховане як для науковців, так і для широкого кола тих, хто цікавиться історичним минулим нашої держави.

Великий голод в Україні 1932–1933 років: в 4 т. Т. 4. Звіт Конгресово-президентської Комісії США з дослідження Великого голоду 1932–1933 рр. в Україні / Ін-т історії України НАНУ ; наук. ред. С. В. Кульчицький. – К. : Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2008. – 622 с.
Останній том чотиритомного видання матеріалів Комісії з розслідування Голоду 1932–1933 рр. в Україні, виконавчим директором якої був відомий історик Дж. Мейс, містить підсумковий звіт із додатками. Проаналізувавши доробок нерадянських дослідників про український Голод, його особливості в контексті радянської історіографії, згадки про голодомор у радянській пресі, висвітлення цієї теми в історичній прозі, а також реакцію на Голод 1932–1933 рр. за межами України, подаючи унікальні свідчення тих, хто пережив Голодомор, архівні матеріали країн Заходу, зокрема матеріали італійських дипломатів, Комісія дійшла висновку, що Голод 1932–1933 рр. в Україні був спланованим геноцидом, направленим на винищення українського селянства – життєдайної основи української нації.
  Видання розраховане як для науковців, так і для широкого кола тих, хто цікавиться історичним минулим нашої держави.


Голодомор 1932–1933 років в Україні : документи і матеріали / упоряд. Р. Я. Пиріг. – К. : Вид. дім  «Києво-Могилянська академія», 2007. – 1128 с. – (Більше не таємно).

  У книзі вміщено великий комплекс документів і матеріалів, які переконливо розкривають причини, перебіг, масштаби та наслідки страшної соціо - гуманітарної катастрофи українського народу, інспірованої радянським політичним режимом на початку 1930-х років. Це найповніше тематичне зібрання автентичних джерел з історії українського голодомору. Подано документи Політбюро ЦК ВКП(б) і Політбюро ЦК КП(б)У, PHK CPCP і PHK УСРР, місцевих партійних та радянських органів, установ ДПУ, суду, прокуратури, міліції; листування Й. Сталіна, Л. Кагановича, В. Молотова, C Косіора, В. Чубаря та інших; численні звернення селян – листи, заяви, скарги, прохання. Публікуються унікальні щоденникові записи очевидців голоду. Вміщено також матеріали зарубіжних дипломатичних представництв, організацій української еміграції, міжнародної громадськості.
  Видання розраховано на науковців, політиків, викладачів, студентів, краєзнавців, усіх, хто цікавиться цією трагічною сторінкою нашого історичного минулого.

Борисенко, В. К. Свіча пам’яті : усна історія про геноцид українців у 1932–1933 роках / Валентина Борисенко. – К. : Стилос, 2007. – 288 с.

  У книзі на основі матеріалів усних свідчень розкрито глибину трагедії українського народу під час Голодомору 1932–1933 років. Усні свідчення неспростовно доводять, що акція геноциду українських селян була чітко спланованою більшовицькою владою. 
  Людство, українське суспільство не має права забути найбільшої трагедії ХХ сторіччя, коли у стражданнях, виснажені голодом вмирали діти, молоді люди їхні батьки







Василенко, В. Голодомор 1932–1933 років в Україні як злочин геноциду : правова оцінка / Володимир Василенко. – К. : Вид-во ім. Олени Теліги, 2009. – 48 с.
  У книзі проаналізовано важливі питання правової оцінки геноцидного характеру голодомору 1932–1933 рр. в Україні у світлі Конвенції ООН 1948 р. про попередження злочину та покарання за нього. Основну увагу приділено обґрунтуванню наявності наміру тоталітарного комуністичного режиму знищити українську націю голодомором селян, які складали основу населення України. Розкрито механізм здійснення Голодомору, порушені питання відповідальності його ідеологів, організаторів, замовників та виконавців. Обґрунтовується необхідність формально-юридичної оцінки Голодомору компетентними органами України для з´ясування всіх його обставин та негативних наслідків.


Лиха коса голодомору: 1932–1933 / П. П. Панченко, М. О. Багмет, М. А. Журба [та ін.] ; упоряд. П. П. Панченко. – К. : Україна, 2008. – 432 с.
 У цій книзі трагедія голодомору 1932 -33 років висвітлюється як у загальноукраїнському, так і регіональних аспектах. Авторський аналіз органічно доповнюється численними архівними документами, спогадами очевидців страшної трагедії.
Це видання розраховане на викладачів і студентів вузів, педагогів та учнів старших класів та усіх, хто виявляє інтерес до історії України.







Марочко, В. Голодомор 1932–1933 рр. : геноцид українців / Василь Марочко. – К. : [Вид-во ПП Наталія Брехуненко], 2007. – 64 с. : іл. – (Голодомори).
  Книжка в науково-популярному форматі оповідає про одну з найтрагічніших сторінок української історії – геноцид українців в 1932–1933 pp. шляхом спланованого комуністичною владою голодомору. Висвітлюється тактика й стратегія уряду CPCP та керівництва ВКП(б) на знищення українського села, руйнівні наслідки насильницької колективізації в Україні, рух опору проти примусового створення колгоспів та непосильних податків, особливості й перебіг голодомору, випадки людоїдства. Запропоновано методику підрахунку реальних жертв голодомору-геноциду.
  Видання рекомендовано для широкого кола читачів які не байдужі до цієї скорботної сторінки української історії.



Марочко, В. Творці Голодомору 1932–1933 рр. / Василь Марочко. – К. : Вид-во ПП Наталія Брехуненко, 2008. – 64 с. – (Голодомори).

  У книзі проаналізовано свідома організація Й. Сталіном, В. Молотовим, Л. Кагановичем, С. Косіором голодомору 1932–1933 pp., який забрав життя мільйонів українських селян. На підставі вивчення конкретних документів: постанов, телеграм, шифрограм, рішень політбюро ЦК ВКП(б) доведено, що перелічені особи були головними творцями політики геноциду українців.

Видання рекомендовано для широкого кола читачів.






Папуга, Я. Б. Західна Україна і голодомор 1932–1933 років : морально-політична і матеріальна допомога постраждалим / Ярослав Папуга ; відп. ред. Я. Р. Дашкевич. – Львів : Астролябія, 2008. – 248 с.
 У монографії досліджено суспільну реакцію українців Польщі на голодомор 1932–1933 pp. Проаналізовано розповсюдження поза межами CPCP інформації про національну трагедію, заходи порятунку постраждалих та акцію протесту проти геноциду. Висвітлено діяльність західноукраїнських громадсько-політичних організацій і прояви масового руху опору на місцях.
  Видання розраховане на дослідників новітньої історії України, учителів, усіх, хто вивчає проблематику голодомору.




Розсекречена пам’ять: голодомор 1932 – 1933років в Україні в документах ГПУ – НКВД /  ред.. С.Богунов [та ін..]. – Київ: Києво – Могилянська академія, 603с.
У виданні представлено документи радянських органів державної безпеки - Державного політичного управління (ДПУ) та Народного комісаріату внутрішніх справ (НКВС), що містять додаткову архівну інформацію про причини, перебіг і наслідки найстрашнішої трагедії в історії українського народу XX століття -Голодомору 1932-1933 років. Документи розповідають про здійснення органами держбезпеки масових політичних репресій, у тому числі й з метою приховування правди про Голодомор. Майже 70 років ці документи зберігались під грифами секретності і були недоступними для дослідників



Конквест Р. Жнива скорботи : радянська колективізація і голодомор / Р. Конквест ; пер. з англ. Н. Волошинович, З. Корабліної, В. Новак. - Луцьк : Терен, 2007. - 456 с.

Книга вперше побачила світ у 1986 році. Це одна з найґрунтовніших праць, яка була написана в часи, коли не тільки в колишньому Радянському Союзі, а й у багатьох країнах Заходу не визнавали навіть сам факт Голодомору 1932-1933 рр. в Україні. Дослідження всебічно розкриває правду про геноцид проти українського народу, насамперед його штучність та спланованість радянським тоталітарним режимом.



Кульчицький С. В. Голодомор 1932 - 1933 рр. як геноцид: труднощі усвідомлення. - К.: Наш час, 2007. - 424 с.
На підставі багатьох документів і свідчень автор встановлює, що Голодомор 1932-33 рр. в українському селі являв собою результат замаскованої каральної акції з вилучення у селян всього наявного у них продовольства.
Книга допомагає усвідомити, що терор голодом у поєднанні з репресіями проти української інтелігенції мали на меті попередити соціальний і політичний вибух в найбільшій національній республіці.


Барка В. К.Жовтий Князь: Роман / Худож.-ілюстратор С. В. Кривенченко; худож.-оформлювач А. С. Ленчик. - Харків: Фоліо, 2008. - 317 с.
Творчість Василя Барки, талановитого письменника і поета, представника української діаспори у США, довгі роки залишалася невідомою в нашій країні.
Роман "Жовтий Князь" - це перший в українській літературі великий прозовий твір, присвячений національній трагедії України - страшному голодомору 1932 -1933 років, що забрав життя мільйонів людей. Письменник створює символічний образ Жовтого Князя, демона зла, який несе з собою лише руйнування, спустошення, муки і смерть.

Самчук У. О.Марія. Хроніка одного життя: Роман / Пігот. тексту та післямова С. П. Пінчука. - К.: Укр. письменник, 2007. - 191 с.
Роман Уласа Самчука "Марія" - перший в українській літературі художній твір про примусову колективізацію, так зване "розкуркулення" справжніх господарів землі, трудівників-землеробів, про голодомор тридцять третього року. Написаний він у високому стилі хроніки життя жінки-селянки, яка мимохіть підноситься до символу України. Помираючи голодною смертю, Марія згадує всі труднощі й болі свого мученицького шляху.





Талан С.Розколоте небо : роман / Світлана Талан ; передм. О. Хвостової. — Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2014. — 352 с.

Україна, 1930-ті роки. Варя виросла в заможній родині, у якій вміли та любили працювати, тому й господарство мали міцне. Але прийшли інші, лихі часи. Почалася колективізація, і все, що люди заробили своїм потом, потрібно було віддати… Хіба ж хто знав, яка страшна біда чекає на ці щедрі землі? Годі було уявити, що голодна смерть спустошить все навколо. Втративши чоловіка, родичів, Варя залишилась сама з маленькими дітьми. Хто зможе їх врятувати?